English

UÇUŞ ARA

Bagaj

Bagaj
El Bagajı Uçuşta yanıma alabileceğim el bagajının ölçüleri nelerdir?
Kabine alacağınız bagajlarınız ayak altına veya baş üstü kabin rafına sığacak büyüklükte olmalı, maksimum 25x45x56 cm ölçülerinde olmalı ve ağırlığı 8 KG aşmamalıdır. Bu ölçülere uymayan el bagajları uçağın alt bölümüne alınacaktır. Bagajlarınızın içine ve dışına isim ve adres etiketi yapıştırılmalıdır.

Müzik aletlerimi kabin içerisinde taşıyabilir miyim? Kuralları nelerdir?
Yalnızca kabin el bagaj standart ölçüsünde (max 25x45x56 cm boyutlarında, boyutların toplamı max 126 cm ve ağırlığı max 8 kg) olan müzik aletleri kabinde taşınabilir.

Serbest bagaj hakkını aşan durumlarda fazla bagaj ücreti tahsil edilir. (Serbest bagaj hakkı: http://bit.ly/atlsbgj )

El bagajında sıvı ve benzeri maddelerin taşınma kuralları nelerdir?
Dış hat uçuşlarında uygulanmakta olan düzenleme, 1 Mart 2012 tarihi itibari ile İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen ve 1 Nisan 2012 tarihi itibari ile de diğer tüm iç hat uçuşlarında uygulanmaya başlanıyor. Kabin bagajlarında taşınmasında sınırlama getirilen sıvılar, uçak altı bagajlarda havayolu işletmesinin kuralları içerisinde taşınabilecek.

Söz konusu uygulama ile yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakta olup miktarı kısıtlanıyor. Her yolcu yaklaşık 20 cm x 20 cm boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 ml’yi geçmemek üzere sıvı, jel ve sprey ürünlerini bulundurabilecek.

Uygulama nasıldır?
* Her yolcu 1 adet şeffaf plastik poşet taşıyabilir,
* Poşet içerisine konulan her bir ürün maksimum 100 ml olabilir,
* İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 ml’den büyük ürünlerin geçirilmesine müsaade edilmez,
* Yolcuların el bagaj çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekmektedir,
* Check-in’e verilen uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmamaktadır. Ancak havayolumuz kuralları geçerlidir,
* Yolcuların çantalarını hazırlarken uygulamaya giren kısıtlamaları göz önünde bulundurarak sıvı ürünleri uçak altı bagajlarına koymaları kolaylık sağlayacaktır.

A. Kısıtlamaya dâhil olan sıvılar:
  • Su, şurup, içki dâhil her türlü sıvı,
  • Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç)
  • Traş köpükleri, deodorantlar
  • Diş macunu dâhil her türlü macun kıvamındaki maddeler, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar.

Yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.

B. Özel durumlarda uygulanan istisnalar:
  • İlaçlar (Yolcunun kimliğini belirten bir reçeteye yazılı olmak veya yolcunun bu ilaçları kullanması gerektiğini belirten bir sağlık raporunun/belgesi ibrazı ile orijinal ambalajında olmak koşuluyla.)
  • Bebek mamaları (Bebeğin de uçakta seyahat ediyor olması koşuluyla ve yalnızca yolculuk süresince ihtiyaç duyulabilecek miktar kadar.)
  • Kontrol noktasında güvenlik görevlileri istisnai durumu belgelemenizi veya ilacı/mamayı/sıvıyı tatmanızı talep edebilir.

C. Yurtdışı uçuşlarda, gümrüksüz mağazadan/ uçaktan aldığım ürünler:
Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında aldığınız ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konacak ve poşetin ağzı yapıştırılacaktır. Bu poşetin, ürüne ait fatura güvenlik kontrol noktasında kontrol edildikten sonra uçağa alınmasına müsaade edilecektir.

Eğer varış noktanıza başka bir havaalanında aktarma yaparak gidecek iseniz son ineceğiniz havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasını açmamanız büyük önem arz etmektedir. Aksi halde aktarma yaptığınız havaalanında poşetin içeriğine el konabilir.

Avrupa Birliği ülkelerinde ya da Amerika’da yapılan aktarmalarda, kilitli poşetlerin içerisinde dahi olsa, duty-free mağazalarından önceden satın alınmış 100ml’yi aşan ürünlerinin el bagajında taşınmasına izin verilmemektedir. Zeytinyağı, turşu, salça gibi akıcı maddeler; aseton, kolonya gibi yanıcı maddeler ve bagaj niteliği taşımayan teneke kutu, çuval, naylon torba, bidon gibi eşyaların serbest bagajınızda veya kabin bagajını olarak hiçbir şekilde uçağa alınmayacağı unutulmamalıdır.

Eğer tereddüdünüz varsa lütfen seyahatinizden önce çağrı merkezimize veya seyahat acentenize danışınız. Havaalanındaki güvenlik görevlileri ve havayolu şirketi personeline lütfen yardımcı olunuz.
Fazla bagaj ücreti Detaylı bilgi için tıklayınız.
Hasarlı Bagaj Yolcunun bagajını hasarlı teslim alması(teker veya kulp kırılması, yırtılması ve içinde eşya eksilmesi)durumunda 'Varış İstasyonu Salonundan' ayrılmadan Yer hizmeti şirketimize başvuruda bulunarak hasarlı bagaj raporu düzenletmesi gerekmektedir. Yer hizmeti şirketimiz tarafından yolcuya PIR (Property Irregularity Report) doldurulur.

Montreal Konvansiyonu(madde 31/2,3,4) gereğince hasar durumunda, yolcu hasarın fark edilmesinden sonra derhal ve en geç, uçuş tarihinden itibaren yedi(7) gün içerisinde havayolu ile iletişime geçmelidir. Her şikâyet, yazılı olmalı ve sözü edilen süreler içerisinde verilmeli ya da gönderilmelidir. Eğer yedi(7) gün içerisinde bir şikâyette bulunulmazsa, havayolunun kötü niyeti olması dışında, dosya açılmaz ve havayolu oluşan hasardan sorumlu değildir.

Uçuşu takip eden yedi gün içerisinde başvurulması durumunda, Atlasglobal Havayolları kusurlu olması halinde, hasarlı bagajın tamir masraflarını karşılar. Eğer bagaj tamir edilemeyecek durumdaysa aynı özellikleri taşıyan yeni bir bagaj yolcuya ulaştırılır veya bagajın değeri ve alındığı tarih üzerinden tazminat ödenir.

Havayolumuzun sorumluluğu dışında kalan durumlar aşağıda belirtilmiştir;

• Bavulun kullanımına engel olmayan çizik ve sürtünmeler, kumaş aşınmaları,
• Marka logolarının ve fermuar tutma saplarının düşmesi/ bagaj aksesuarlarının kaybolması
• Harici kilitlerin hasarlanması ya da kaybolması
• Hafif ıslaklık, tozlanma ve hafif lekelenme durumları,
• Kırılır ya da hassas eşyaların zarar görmesi,
• Bagajın kapasitesinden fazla yüklenmesi dolayısıyla oluşan zararlar,


Tazminat talebinizi değerlendirebilmemiz için, aşağıda belirttiğimiz evrakları Merkez Kayıp Eşya Ofisimize göndermenizi rica ederiz. lf@atlasglb.com mail adresinden ulaşılabilirsiniz.

TÜM UÇUŞLAR İÇİN:
* Orjinal hasar raporu
* Orjinal biletiniz ve bagaj etiketiniz
* Hasarlı bagajınızın fotoğrafları
* Mümkün ise hasarlı bagajınızın faturası.
* Bagaj tamir edilebiliyorsa, tamir faturasını
* Şayet tamiri mümkün değil ise; bagaj satışı yapan bir yerden bagajın tamir edilemeyeceğini ve bagajın değerini belirten bir yazı.

NOT: Hasarlı olan bagajınızı hasar tespiti yaptırana kadar lütfen muhafaza ediniz. Muhafaza edilmemesi halinde, şirketimizin herhangi bir sorumluluğu bulunmayacağını bildiririz.
Kabin Bagaj Yolcunun kabinde koltuk bloke ederek taşıyabileceği bagaj türüdür. Yolcu tarafından ilave koltuk ücreti ödenir ve uçuş saatinden en az 24 saat önce yer rezervasyonu yapılır. Max ağırlığı 75 kg'dır. Bagajın uçak içine kadar taşınmasından, yerleştirilmesinden ve de uçaktan indirilmesinden yolcu sorumludur.
Kayıp Bagaj Yolcunun kayıtlı bagajının varış istasyonuna ulaşmaması halinde, 'Varış İstasyonu Salonundan' ayrılmadan Yer hizmeti şirketimizin kayıp eşya ofisine başvuruda bulunarak hasarlı bagaj raporu düzenletmesi gerekmektedir. Yer hizmeti şirketimiz tarafından yolcuya PIR (Property Irregularity Report) doldurulur. 5 gün içerisinde bagaj bulunamazsa araştırma, şirketimizin Merkez Kayıp Eşya bölümüne devredilir.

Araştırma Merkez Kayıp Eşya bölümüne devredildikten sonra, bagajın tespitinin kolaylaşması ve hızlanması için yolcunun aşağıda belirtilen evrakları Merkez Kayıp Eşya Ofisi’ne göndermesi gerekmektedir. lf@atlasglb.com mail adresinden ulaşılabilir.

Kayıp bagaj için:
  • Orjinal kayıp raporu
  • Orjinal uçuş biletiniz ve bagaj etiketlerinizi
  • Kayıp olan bagajın içerisinde bulunan eşyaların detaylı listesi (Renk, marka vb. unsurların belirtilmesi bagajın tespitini kolaylaştıracaktır.)


Bulunan bagaj, yolcunun adresine gönderilir. Yolcudan ulaştırma ücreti alınmaz. Yolcu isterse bagajını alandan kendisi alabilir.

Kayıp Bagaj için maksimum araştırma süresi iki(2) aydır. Bu süre içerisinde bulunamayan bagajlar için Atlasglobal Havayolları tarafından yolcuya mevzuat doğrultusunda tazminat ödenir.
Kayıtlı Bagaj Kuralları ve Serbest Bagaj Hakkı Atlasglobal'e uçagın alt bölümünde taşıması için teslim edilen bagajdır. Yolcu bütün bagajlarını Atlasglobal'e teslim ettikten sonra Atlasglobal personeli her bagaj için yolcunun ismini, uçuş numarasını ve bilette ki uçulacak şehirleri belirten etiketleri üretir. Bagaj etiketlerinin bir kopyasını yolcuya varışta bagajını alması için teslim edilir.

Ücretsiz bagaj hakkı uçuş hattına göre değişebilmektedir. Ücretsiz bagaj hakkı bilgisini görmek tıklayınız.
Ücretsiz bagaj limitini aşan bagajlarda ekstra ücret alınır, ancak hiçbir şart altında bir parça bagaj 32 kg'ı aşamaz.

Zeytinyağı, turşu, salça gibi akıcı maddeler; aseton, kolonya gibi yanıcı maddeler ve bagaj niteliği taşımayan teneke kutu, çuval, naylon torba, bidon gibi eşyaların serbest bagajınızda veya kabin bagajını olarak hiçbir şekilde uçağa alınmayacağı unutulmamalıdır.
Bagajla İlgili Tüm Detaylar

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Atlasglobal'in muhteşem fırsatlarını ve seyahatini hayallerin üzerine çıkaracak ipuçlarını sana düzenli olarak iletmemizi ister misin?
E- Posta Adresini Bizimle Paylaş

0850 222 00 00